anons

3-07-2011

Jehan Alain – koncert monograficzny pod patronatem SPAM
Jehan Alain to jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych kompozytorów XX wieku, kojarzonych z muzyką organową. Choć żył jedynie 29 lat, a jego karierę przerwała śmierć podczas II Wojny Światowej, to dla wielu współczesnych i potomnych stanowi przykład niezwykle harmonijnie rozwiniętej osobowości (nie tylko muzycznej), której owocem są wspaniałe kompozycje. W 100. rocznicę urodzin J. Alaina nasz festiwal rozpoczynamy właśnie jego muzyką: w oprawie Inauguracyjnej Mszy Świętej (3.07, godz. 19.00), m.in. z udziałem Chóru Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej – wykonana zostanie jego „Messe modale en septuor” przy towarzyszeniu Anny Jundziłł (flet) i Jarosława Ciecierskiego (organy), a także kilka mniejszych, sakralnych utworów.
Koncert zaś (o godz. 20.00) wypełnią reprezentatywne dzieła organowe, w tym słynne „Trzy Tańce”, jak również ciekawe utwory kameralne na flet i organy.
Muzyka piękna, pełna barw i klimatów, odniesień do kultur (m.in. Bliskiego i Dalekiego Wschodu), a także tradycji europejskiej. W utworach tych jest prostota i wyrafinowanie zarazem, bezpretensjonalność i urok harmonii – te m.in. walory decydują o tym, że coraz więcej organistów, zwłaszcza młodych, uważa Alaina za swojego kultowego twórcę.

Kalendarium 2011 ⇒

 

 

anons

10-07-2011

Koncert kameralny: Organy i czworo skrzypiec
Kolejny koncert letniego festiwalu w katedrze wypełni muzyka na czworo skrzypiec i organy. Wykonawcami będą artyści z Trójmiasta: zespół smyczkowy 4PM (uwaga, nie kwartet, ale właśnie czworo skrzypiec!) oraz organista Roman Perucki, znany zresztą Państwu doskonale.
Ich program obejmuje przede wszystkim mistrzów epoki baroku (Pachelbel – słynny Kanon, Vivaldi, Telemann, Bach), ale nasze organy zabrzmią również dźwiękiem romantycznym (Marsz Alexandre Guilmanta na temat Haendla) i współczesnym (Bolero BACH Zbigniewa Kruczka), co oznacza, że różne gusta słuchaczy będą tego wieczoru zaspokojone…
Koncert zbiega się z 10. rocznicą śmierci założyciela festiwalu i długoletniego proboszcza parafii katedralnej, ks. infułata Tadeusza Borkowskiego i na pewno o nim pomyślimy!

Kalendarium 2011 ⇒

 

anons

17-07-2011

Ferenc Liszt – koncert monograficzny pod patronatem SPAM
Koncerty monograficzne pod patronatem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków to inicjatywa, która ma już 15 lat – jej celem jest popularyzacja wartościowej muzyki w takiej formie, która pozwala nam „uzupełniać braki” dotyczące wiedzy o kompozytorach i ich dziełach, często niesłusznie zapomnianych albo wręcz ignorowanych, nawet przez artystów. Okazją do ich organizacji – choć nie jest to wymóg najważniejszy – są przeważnie okrągłe rocznice, związane z życiem twórców. Tak jest np. w tym roku, kiedy to mamy aż dwa takie koncerty, powiązane z letnim festiwalem organowym: z muzyką Jehana Alaina (1911-1940) i Franciszka Liszta (1811-1886).
Z pewnością jedną z najbardziej kompetentnych osób w tej dziedzinie jest prof. Istvan Ella, od lat czołowy organista węgierski, a zarazem dyrygent, pedagog i animator kultury. Udało nam się namówić go, przy okazji tournée po Polsce, do dania u nas koncertu organowego właśnie z muzyką Liszta (m.in. wariacje nt. bachowskiego tematu z kantaty Weinen, Klagen, Wstęp do legendy o św. Elżbiecie, Preludium i Fuga BACH i in.). Będzie on wzbogacony o piękne utwory wokalne w wykonaniu Katalin Bodonyi (prywatnie żony Istvana Elli), również bardzo zasłużonej na polu węgierskiej muzyki wokalnej i chóralistyki.

Kalendarium 2011 ⇒

 

anons

24-07-2011

Koncert Jakubowy
W „Olsztyńskich Koncertach Organowych” od wielu lat zawsze jest miejsce na specjalny Koncert Jakubowy, który określamy jako „kameralne muzykowanie olsztynian i ich gości. Umieszczamy go na ogół właśnie nie w niedzielę, a w dzień powszedni, aby to spokojnie wycelebrować i aby mógł się odbyć dokładnie 25 lipca – czasami jednak wychodzi tak, że nie da się inaczej, jak tylko w pobliżu tej daty. Tak jest w tym sezonie i dlatego tym razem zapraszamy Państwa na Koncert Jakubowy 24 lipca, czyli w niedzielę, o godz. 20.
Gościem (według klucza) będzie utalentowany muzyk Rafał Sulima, na codzień pełniący funkcję organisty i kantora w sanktuarium świętolipskim, ale też realizujący się znakomicie jako pedagog w białostockiej filii Akademii Muzycznej. W jego wykonaniu zabrzmią utwory J.S. Bacha, Saint-Saënsa (transkrypcja słynnego Tańca Szkieletów) oraz własna improwizacja na zadany temat.
Z kolei Gospodyniami Wieczoru, jako olsztynianki, będą dwie znane nam wokalistki, które są od lat związane m.in. z Państwową Szkołą Muzyczną – Ewa Alchimowicz-Wójcik (sopran) oraz Izabela Stefańska (mezzosopran). Zaśpiewają zarówno arie solowe (m.in. Haendla, Glucka, Mozarta), jak i znane, lubiane duety (m.in. Pergolesiego i Delibesa). W ten sposób ukształtowany program zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, mamy bowiem okazję przejść przez różne style muzyczne, posłuchać odmiennych barw głosów i zanurzyć się w muzyce na ten świąteczny dzień wyjątkowo dobranej! Zapraszamy do bazyliki św. Jakuba, szczególnie wszystkich miłośników sztuki wokalnej – jak zawsze, w towarzystwie brzmień organowych!

Kalendarium 2011 ⇒

 

anons

31-07-2011

Wokół toccaty
Najbliższy koncert organowy w wykonaniu Krzysztofa Czerwińskiego z Sydney zapowiada się ciekawie, zwłaszcza dla miłośników mocnych brzmień organowych, ponieważ artysta przygotował repertuar swego recitalu złożony z kilku utworów o charakterze toccatowym.
Toccare po włosku znaczy „dotykać” i pierwsze kompozycje tego typu, z okresu renesansu, kojarzą się nam z „dotykiem” klawiatury, później jednak utwory te stały się efektowną formą, gdzie wirtuozeria idzie w parze z ekspansywnym dźwiękiem organów (oczywiście, toccata nie jest tylko formą organową, ale chyba szczególnie kompozytorzy upodobali sobie dla niej ten właśnie instrument) – są to albo pojedyncze formy albo (najczęściej) zakończenia cyklów.
W programie znakomite dzieła (m.in.) D. Buxtehudego, J.S. Bacha, L. Boëllmanna i B.K. Przybylskiego – znana już nam passacaglia na temat „Roty” Feliksa Nowowiejskiego, chociaż pozostałe pozycje, mniej znane, też są warte wysłuchania i dopisania do naszych ulubionych…

Kalendarium 2011 ⇒

 

anons

7-08-2011

„Wieczór z muzyką francuską XIX-XX w.”
Organowa muzyka francuska stanowi zawsze niezwykły świat melodii, harmonii i kolorów, niezależnie od tego, czy słuchamy utworów barokowych, romantycznych czy współczesnych. Ta niesamowita tradycja to efekt zarówno dbałości o smak muzyczny, specyficznej sukcesji kompozytorskiej, zachowanej i w tradycji wykonawczej, i w nauce w konserwatoriach, ale także różnych szkół organmistrzów, których osiągnięcia musiały wpływać bezpośrednio na wyobraźnię i warsztat kompozytorów. Szczególnie warto podkreślić ogromne zasługi na tym polu Aristide Cavaille-Colla, choćby z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Jego instrumenty do dziś inspirują wykonawców i stanowią punkt odniesienia dla budownictwa organowego.
Tym razem, za sprawą Hanny Dys, gdyńskiej organistki i pedagoga, przeniesiemy się w okres przełomu XIX i XX w., a kompozycje Clausmanna, Alain’a i Durufle’go, mogące stanowić ozdobę niejednego koncertu, będą zaledwie wstępem do znakomitej I Symfonii organowej Alexandre’a Guilmanta, którego setną rocznicę śmierci obchodzimy właśnie w tym roku.

Kalendarium 2011 ⇒

 

anons

14-08-2011

Muzyczna podróż od renesansu do romantyzmu
Olsztyńskie Koncerty Organowe im. F. Nowowiejskiego już minęły półmetek, ale do końca sezonu pozostały jeszcze cztery wieczory – pierwszy w wykonaniu Fabrice’a Pitrois z Narbonne w pd. Francji. Bardzo starannie dobrany repertuar, ciekawe i urozmaicone utwory mistrzów niemieckich i francuskich, a nadto sympatyczna osobowość wykonawcy gwarantują nam udany wieczór z muzyką w katedrze św. Jakuba – 14.08 o godz. 20. Usłyszymy dzieła J.S. Bacha (m.in. wspaniałe Preludium i potrójną Fugę Es-dur), F. Mendelssohna, C. Francka i J. Alaina – m.in. jego kapitalne Wariacje nt. Clementa Jannequina, dlatego właśnie koncert ten określiliśmy jako „Muzyczną podróż od renesansu do romantyzmu”. Tym samym recital F. Pitrois, nie pierwszy zresztą w olsztyńskiej katedrze, wpisuje się w ów podstawowy nurt, jaki zainicjował przed laty naszą imprezę, a zarazem dowodzi, że artyści chętnie po latach do nas powracają…

Kalendarium 2011 ⇒

 

anons

15-08-2011

„Bach, Mozart i…”
„Bach, Mozart i…” to wystarczająco zachęcający tytuł, by zachęcić do przyjścia na koncert do katedry w świąteczny poniedziałek 15.08. Jeśli dopowiemy jeszcze, że wystąpi kwartet smyczkowy, klarnecista, wokalistka i organista, to mamy gwarancję barwnego i atrakcyjnego programu. Artyści związani z naszym miastem stworzyli coś w rodzaju klasycznego „jam session”, a ich muzyczne doświadczenie, wrażliwość artystyczna i poczucie humoru dały program naprawdę niebanalny i zarazem przystępny dla każdego, kto niekoniecznie rozumie, ale kocha Muzykę…
Tadeusz Niedźwiedź – klarnet, Regina Liszka-Ciecierska – sopran oraz Jarosław Ciecierski – organy będą solistami tego wieczoru, zaś w kwartecie zagrają znakomici muzycy związani z naszą Filharmonią, Uniwersytetem i Państwową Szkołą Muzyczną: Artur Milian – skrzypce, Anna Mrachacz – skrzypce, Dorota Michalska – altówka i Krzysztof Koziatek – wiolonczela.

Kalendarium 2011 ⇒

 

anons

21-08-2011

Muzyka barokowa na flety proste i organy
Flety proste i organy zabrzmią na przedostatnim wieczorze XXXIII Olsztyńskich Koncertów Organowych w bazylice św. Jakuba – tym razem wystąpią artyści z partnerskiego Olsztynowi miasta Rovaniemi w półn. Finlandii, znanego choćby z oficjalnej „siedziby” św. Mikołaja. Zauważmy, że w tym roku obchodzimy 35-lecie współpracy obu miast!
Wykonawcy (flecista – Ilkka Franssila-Siitonen i Maie Kuusik – organistka, pochodzący z Estonii) proponują nam ciekawy program złożony z utworów epoki baroku, wykorzystujący różne barwy i rejestry fletowe, od sopranowego do altowego.
Recital, organizowany we współpracy obu Ratuszów, podtrzymuje miłą tradycję koncertów festiwalowych, realizowanych z miastami partnerskimi, a zarazem jest ukłonem w stronę miłośników muzyki dawnej, której w tym sezonie zbyt wiele akurat niesłuchaliśmy. Dzieła takich mistrzów, jak Haendel, Telemann czy Vivaldi, będą zestawione z utworami mniej znanych twórców XVII-XVIII w., nie mniej atrakcyjnymi. W inspirującej akustyce katedry te kojące dźwięki polecamy zwłaszcza tym, którzy czują się zmęczeni gorącą atmosferą lata (także „artystycznego”) i szukają przyjemnych, melodyjnych utworów dla odprężenia.

Kalendarium 2011 ⇒

 

anons

28-08-2011

Koncert poświęcony pamięci prof. Bronisława Rutkowskiego
Koncert Finałowy XXXIII OKO im. Feliksa Nowowiejskiego tym razem będzie recitalem. Mamy jednak sytuację niecodzienną, ponieważ recital ten łączy się z promocją płyty CD, pierwszej nagranej na naszych nowych organach Sauera, a przy tym poświęconej pamięci prof. Bronisława Rutkowskiego (1898-1964), znanego polskiego organisty, pedagoga, dyrygenta, krytyka muzycznego i kompozytora, wielce zasłużonego dla polskiej organistyki.
Wykonawcy, profesora Joachima Grubicha (niegdyś studiował organy u B. Rutkowskiego), zapewne przedstawiać Państwu nie trzeba, grał zresztą u nas koncert dwa lata temu i wtedy to nasze organy zainspirowały go do pomysłu, by właśnie tu dokonać nagrania, a program swej płyty ułożyć według specyficznego klucza – utworów kojarzących się z osobą Profesora.
Usłyszymy dzieła D. Buxtehudego, J. Pachelbela, J.S. Bacha, C. Saint-Saënsa, L. Vierne’a i C. Francka, więc program ten może zadowolić zarówno koneserów, jak i młodych adeptów sztuki organowej, mamy w nim bowiem nie tylko różnorodność stylów, ale i poziomów gry. Profesor Grubich od lat fascynuje nas swą technika, muzykalnością i „uchem” do dobierania odpowiednich głosów organowych – wierzymy więc, że i tym razem zasłuchamy się…
Organizatorzy festiwalu: Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i Koło SPAM nr 37 serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do kształtu tegorocznej imprezy, zaś słuchaczy zapewniamy, że poziom wykonawczy i organizacyjny OKO to od lat nasze „oczko w głowie” i postaramy się, by 34. festiwal spełnił swoje zadanie pod każdym względem! Być może nie jest łatwo zaspokoić wszelkie gusta i oczekiwania, ale, gdy spojrzymy wstecz, to widać wyraźnie, ile już udało nam się zmienić i usprawnić, a wiele „szczegółów, w których diabeł siedzi” przestało nas już straszyć. Chcielibyśmy, aby Muzyka była tym czymś, co nas łączy, nawet w różnych przeciwnościach. Do usłyszenia w 2012 roku!

Kalendarium 2011 ⇒