KALENDARIUM 2021

4 lipca (niedziela) godz. 20:00

KONCERT INAUGURACYJNY

Jarosław Tarnawski (organy)

Koncert poświęcony Feliksowi Nowowiejskiemu –
patronowi Festiwalu

Program koncertu:

Robert Schumann (1810-1856)
4 Skizzen für den Pedalflügel op.
58:
– Nicht schnell und sehr markiert
– Nicht schnell und sehr markiert
– Lebhaft
– Allegretto

Feliks Nowowiejski (1877-1946)
IX Symfonia f-moll na organy
op. 45 "Bogurodzica"
– Toccata
– Mater dolorosa
– Scherzo
– Finale: Improvizazione

11 lipca (niedziela) godz. 20:00

KONCERT KAMERALNY

Wykonawcy:

Michał Białko (organy)
Marek Polański (skrzypce)

Program koncertu:

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
– Preludium i fuga c-moll op. 37 nr 1

Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901)
Suita c-moll na skrzypce i organy op. 166:
– Praeludium
– Canzone
– Allemande
– Moto perpetuo

August Fryderyk Duranowski (1770-1834)
– Kaprys D-dur op. 15 nr 1

Joachim Kaczkowski (1789-1829)
– Kaprys C-dur op. 13 nr 6

Tomaso Antonio Vitali (1663-1745)
– Ciaccona g-moll
(opracowanie na skrzypce i organy)

18 lipca (niedziela) godz. 20:00

Koncert improwizowany

Tomasz Orlow (organy)

Program koncertu:

Toccata i fuga G-dur na temat Jezu ufam Tobie

Introdukcja i passacaglia d-moll na temat Bogurodzica

Cztery preludia kontrapunktyczne preludia chorałowe na temat
Krzyżu Chrystusa
– trio – cantus firmus w alcie
– kwartet – cantus firmus w tenorze
– cantus firmus kolorowany w sopranie
– organo pleno – cantus firmus w basie

Gregoriańska suita symfoniczna
– Prologue
– Allegro energico
– Cantabile misterioso
– Fugato-finale

25 lipca (niedziela) godz. 20:00

Koncert Jakubowy

Wykonawcy:

Daniel Prajzner (organy)
z zespołem Starck Compagnay w składzie:
Tomasz Ślusarczyk (trąbka)
Michał Tyrański (trąbka)
Damian Kurek (trąbka)
Bartosz Sałdan (kotły)

Program koncertu:

Anonim (XVII w. Hiszpania) – Canciones de Clarines

Dietrich Buxtehude (1637-1707) – Toccata in d BuxWV 137

Georg Philipp Telemann (1681-1767) – Koncert D-dur na trzy trąbki

Georg Böhm (1661-1733) – Vater unser im Himmelreich

John Stanley (1712-1786) – Trumpet Voluntary

Henry Purcell (1659-1695) – Rondo z opery Abdelazar

Johann Ludwig Krebs (1713-1780) – Preludium i fuga C-dur Krebs-WV 400

Jean-Joseph Mouret (1682-1738) – Sinfonies de Fanfares

1 sierpnia (niedziela) godz. 20:00

Agnieszka Tarnawska (organy)
+ Natalia Chudzicka (flet)

Program koncertu:

Dietrich Buxtehude (1637-1707)
– Preludium in e BuxWV 142

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Sonata e-moll BWV 1034

– Adagio ma non tanto
– Allegro

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Sonata a-moll Wq 128

– Andante
– Allegro
– Vivace

Jehan Alain (1911-1940)
– Deuxième Fantaisie

Jehan Alain (1911-1940)
– Aria pour Flûte et Orgue (opr. Olivier
Alain)

Claude Debussy (1862-1918)
– Syrinx

Maurice Duruflé
– Prélude et Fugue sur le nom d’Alain op. 7

8 sierpnia (niedziela) godz. 20:00

Marek Fronc – recital organowy

Program koncertu:

  • Małe organy:

Wilhelm Rudnick (1850-1927)
Sonata d-moll op. 62 nr 5

– Maestoso
– Andante cantabile
– Finale. Allegro moderato

  • Wielkie organy:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Partita Sei gegrüßet, Jesu
gütig BWV 768

Sigfrid Karg-Elert (1877-1933)
– Homage to Händel op. 75 (II)

15 sierpnia (niedziela), godz. 20:00

KONCERT DEBIUTÓW

Recital organowy Macieja Lewandowicza

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685-1750) / Maciej Lewandowicz (*1998)
– Fantazja C-dur BWV 573

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Canzona d-moll BWV 588

Johann Ludwig Krebs (1713-1780)
– Toccata i Fuga a-moll
Krebs-WV 411

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
Sonata D-dur op. 65
nr 5
– Andante
– Andante con moto
– Allegro maestoso

Louis Vierne (1870-1937)
Symphonie No. 1, op. 14:

– Prélude
– Final

18 sierpnia (niedziela) godz. 20:00

Julian Gembalski (organy)
+ Henryk Gembalski (skrzypce)

Program koncertu:

Dietrich Buxtehude (1637-1707)
– Preludium in e, BuxWV 142

Georg Friedrich Haendel (1685-1759)
– Arioso na skrzypce i organy

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Fantazja C-dur (niedokończona),
z improwizacją. BWV 573

Julian Gembalski (1950)
III Sonata na skrzypce i organy
– I. Recitativo. Allegro
– II. Adagio con dolore
– III. Presto

Alexandre Guilmant (1837-1911)
– Fuga a la Haendel

Julian Gembalski, Henryk Gembalski
– Hommage a Nowowiejski.
Improwizacja na tematy utworów Nowowiejskiego

25 sierpnia (niedziela) godz. 20:00

KONCERT FINAŁOWY

Tomasz Soczek (organy)
Joanna Soczek (sopran)

Program koncertu:

  • Małe organy:

Georg Friedrich Haendel (1685-1759)
– Preludium (improwizacja)
i aria Rejoice greatly, o daughter of Zion z oratorium Mesjasz HWV 56

Johann Sebastian Bach (1685-1750) / Charles Gounod (1818-1893)
– Ave Maria

Camille Saint-Saëns (1835-1921)
– Ave Maria

Jan Maklakiewicz (1899-1954)
– Ave Maria

  • Wielkie organy:

Tomasz Soczek (*1990)
– Preludium i fuga na temat Tonus
peregrinus/Meine Seele erhebt den Herren (2020)

Tomasz Soczek (*1990)
– Rosa Carmeli na sopran i organy (2020)

Charles Tournemire (1870-1939)
– Fantaisie-Improvisation sur
l’Ave maris stella

Anton Heiller (1923-1979)
– Fantasia super Salve Regina