Agnieszka Kaćma urodzona w rodzinie artystycznej, ukończyła z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną we Wrocławiu I i II st. (1980) w klasie fletu Józefa BALCARA. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w klasie fletu Jerzego MROZIKA (1984).
W latach 1989-90 była stypendystką Rządu francuskiego w Paryżu, w klasie fletu Alain MARION w Conservatoire Nationale Superieur de Musique. W 1990 r. uzyskała dyplom (Diplome Superieur) Ecole Normale de Musique w Paryżu w klasie fletu Shigenori KUDO,a w 1993r. w klasie Chantal DEBUCHY jednogłośnie przyznano jej dyplom najwyższy w zakresie muzyki kameralnej. W latach 1998 – 1999 doskonaliła swój warsztat u Pierre – Yves ARTAUD również w Paryżu.
Agnieszka Kaćma aktywnie uczestniczyła w 15 mistrzowskich kursach w zakresie wykonawstwa solowego, kameralistyki oraz muzyki współczesnej u takich znakomitości jak m. in. Maxence LARRIEU, Johannes WALTER, Robert AITKEN ,Christian LARDE, Alain MARION, Pierre-Yves ARTAUD, Jacques ELANNOY, Huguette DREYFUS, Toru TAKEMITSU.
Artystka była stypendystką Fondation des Treilles, Centre Acanthes, C.I.F.M – Nice, Centre Musical International d’Annecy, Hochschule fűr Musik-Weimar oraz Institut fűr Neue Musik – Darmstadt.
W charakterze flecisty – solisty grała w wielu renomowanych orkiestrach m. in. we Wrocławskiej Orkiestrze ameralnej «Leopoldinum», w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka,w Orkiestrze Kameralnej Wojciecha Rajskiego czy Orchestre Philharmonique d’Europe z Paryża.
Działalność pedagogiczna artystki: starszy asystent w klasie fletu Akademii Muzycznej we Wrocławiu (1984-90), profesor fletu Conservatoire Internationale de Musique w Paryżu – Salle Pleyel (1995 ).
Była wielokrotnie zapraszana do prac jury w konserwatoriach muzycznych Ile de France.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową,która rozwinęła się jeszcze w czasie Jej studiów we Wrocławiu . Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Belgia, Czechy), uczestnicząc w wielu festiwalach i koncertach m.in.”Tydzień Talentów” w Tarnowie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Poznańska Wiosna Muzyczna”, ”Warszawska Jesień”,Międzynarodowy Festiwal „Laboratorium Muzyki Współczesnej”w Białymstoku,Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach , Festiwal „Śląska Trybuna Kompozytorów”w Katowicach, Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej m.in. Kamień omorski, Słupsk, Warszawa, Wrocław, Łagiewniki, Pelplin, Sandomierz ,Tarnobrzeg, Wągrowiec, Kartuzy, Rybnik ,Racibórz,Trzęsacz. Występowała w filharmoniach w Polsce, Instytucie Nowej Muzyki w Darmstadzie,„Musicora”- Salonie Muzyki Klasycznej w Paryżu oraz w Instytucie Kultury Polskiej oraz Sali A.Cortot w Paryżu i podczas Europejskich Spotkań Fletowych w Saint Maur.
Nagrywa dla Radia i Telewizji w Polsce i Francji. Reprezentuje Instytuty Francuskie i Alliance Francaise na wielu koncertach muzyki francuskiej …
Jej ogromny repertuar obejmuje utwory od baroku po muzykę naszych czasów, kompozycje twórców z całego świata takich jak m.in. Toru Takemitsu, John Cage, Pierre Boulez, R.Aitken, E.Tangui, Thorkell Sigurbjornsson i wielu innych. Szczególne miejsce w repertuarze artystki zajmuje muzyka polska. Wiele spośród współczesnych kompozycji na flet zostało jej dedykowanych przez takich twórców jak m.in. Zb. Bagiński, Krzesimir Dębski,Ryszard Gabryś,Edward Sielicki,Piotr Grella-Możejko,Sław.Kaczorowski,Jacek Rogala, Mirosław Gąsieniec, Andrzej Dziadek. Wysoko ceniona za interpretacje dzieł współczesnych.