Jolanta Sosnowska – koncertująca skrzypaczka i sopranistka specjalizująca się w wykonawstwie muzyki od baroku po współczesność z zachowaniem kanonów interpretacji każdej epoki.
Absolwentka UMFC w Warszawie, University of Illinois w USA i Konservatorium Wien w Austrii. Związana z Wiedniem, koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce, Austrii, w innych krajach Europy, a także w obu Amerykach, w Azji i w Rosji. Występowała w takich salach jak wiedeński i berliński Konzerthaus, praskie Rudolfinum, pekiński NCPA, czy też Concertgebouw w Brugii i Concertgebouw w Amsterdamie.
Występuje w ramach renomowanych festiwali takich jak belgijski MA Festival czy austriackie Resonanzen.
Była stypendystką holenderskiej fundacji Jumpstart Jr. Nagrywa dla takich firm fonograficznych jak Acte Prealable, Deutsche Grammophon, Sony Classical, Panclassics, Gramola czy Naxos. Audycje i nagrania dla radia austriackiego ORF i meksykańskiego radia OPUS. Publikuje dla niemieckiego wydawnictwa Akademikerverlag, kieruje festiwalami muzycznymi na Mazurach, prowadzi kursy mistrzowskie, wykłady i warsztaty w Polsce i za granicą (np. w Conservatorio National de Musica w Meksyku).
Jolanta Sosnowska jest laureatką konkursu skrzypcowego im. P. Rollanda w USA oraz nagrody specjalnej w konkursie im. H. Bibera w Austrii. Na UMFC obroniła niedawno doktorat nt. „Twórcza rola wykonawcy w kreowaniu utworów skrzypcowych Mariana Sawy”.