Marietta Kruzel-Sosonowska – organistka, teoretyk, pedagog i popularyzator muzyki. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (organy u prof. Rączkowskiego, teoria muzyki u prof. Andrzeja Dobrowolskiego – oba dyplomy z wyróżnieniem) i wieloletni wykładowca klasy organów w tejże Uczelni na kierunku Muzyka Kościelna, oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Od 1965 roku pracuje jako nauczyciel w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego, gdzie początkowo uczyła przedmiotów teoretycznych. Po śp. Profesorze Stanisławie Możdżonku objęła w tejże szkole klasę organów, którą prowadzi do dziś. Spod jej ręki wyszło ponad 50 absolwentów szkoły – obecnie czołowych polskich organistów.
Obok pracy dydaktycznej Marietta Kruzel-Sosnowska prowadzi ożywioną działalność koncertową, która obejmuje recitale na wszystkich większych festiwalach organowych w Polsce (miedzy innymi: Oliwa, Kamień Pomorski, Koszalin, Frombork, Kazimierz nad Wisłą), w salach Filharmonii i kościołach w Polsce i za granicą (Austria, Belgia, Białoruś, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Włochy).
Artystka nagrała szereg audycji organowych dla Polskiego Radia. W dorobku ma liczne płyty CD (między innymi z muzyką Mariana Sawy- Organ Music II AP0068 nominowaną do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyki”), oraz CD nagrane na zabytkowych organach w Leżajsku, Legnicy, Bielsku Białej i Rożyńsku Wielkim, jak również we Władysławowie, Czerwińsku, Ostrzeszowie, a także na XVII wiecznym pozytywie w Przecznie koło Torunia i zabytkowym instrumencie z XIX wieku w Jeruzalu. Dokonała wielu prawykonań polskiej muzyki organowej, w szczególności utworów Mariana Sawy. Brała udział w wielu sympozjach i sesjach naukowych wygłaszając wykłady i referaty na tematy związane z muzyką organową.
Zajmowała się też popularyzacją muzyki w Estradzie Kameralnej Filharmonii Narodowej (poprowadziła około 6000 koncertów dla dzieci i młodzieży). Za swoją działalność została przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowana odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Jest członkiem Akademii Fonograficznej, nominującej nagrania do nagrody Fryderyki.
Zasiada w Jury konkursów organowych w Polsce. Jest prezesem Towarzystwa im. Mariana Sawy, które zajmuje się promocją twórczości tego kompozytora i wydawaniem jego utworów. Prowadzi także kursy interpretacji jego muzyki, oraz wykłady i seminaria na ten temat.