Rafał Piłasiewicz urodził się 21.02.1969 w Białymstoku. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął nauką gry na fortepianie w klasie prof. J. Frankiewicz. Naukę kontynuował ucząc się gry na puzonie w Średniej Szkole Muzycznej w Białymstoku w klasie prof. S. Olchanowskiego. W 1988 zajął II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Olsztynie.
W 1994 ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. R.Siwka i as. K.Wojtyniaka. Jest laureatem I nagrody Konkursu Zespółów Kameralnych w Bydgoszczy. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem Stephena Andersona, Ardasha Marderosiana, Verna Kagarica.
Specjalizuje się w grze na puzonie basowym i kontrabasowym.
Pracuje w Teatrze Wielkim Opery Narodowej. Współpracuje z takimi orkiestrami jak Polska Orkiestra Radiowa, Sinvonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Warszawska Opera Kameralna. Z orkiestrami tymi dokonał wielu nagrań muzyki klasycznej i filmowej. Wielokrotnie występował w kraju. Koncertował w Japonii, Korei, USA, Omanie, Emiratach Arabskich oraz w wielu krajach Europy.
Od 1995 zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Uczy gry na puzonie w Średniej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.